- Triumph Street Triple
- KTM Freeride 350
- Kawasaki Z800
- Jesper Christensen
- Kina
- Kotte testar
Nu är nummer två av MC-Folket ute hos SMC:s medlemmar.
I det bjuder vi på test av nya Triumph Street Triple. En hoj som har mer än tillräckligt både vad gäller kraft och utseende men som ändå kan kallas instegshoj.
Elving Solli har testat KTM Freeride 350 och fått känning i musklerna i underarmarna. Men skrattmusklerna värkte än mer efter avslutad testrunda i snön.
Anders Bröms har kollat in vad nya Kawasaki Z800 har att erbjuda. Vid ett uppehåll på en parkeringsplats i franska Nice konstaterar han att hjärtat slår nästa lika snabbt som den välmatade radfyran.
SMC:s generalsekreterare, Jesper Christensen, är den första SMC-are som tar plats som chef inom FIM, Federation Internationale de Motocycliste.
Elving Solli har besökt Kina tillsammans med ett gäng glada resenärer som hakade på denna SMC-resa.
Fartvinden är örats värsta fiende. Det är inte för inte som den kallas för ”The silent killer of your hearing”. Vi testar några olika möjligheter att förhindra detta.
Självklart bjuder vi på en massa annat godis också. Vill du läsa det är det bara att bli medlem så dimper tidningen ner i din brevlåda åtta gånger per år.
Hur kan man göra ett reportage om Kawasaki Z800 och skriva om bakdelen på den och sen inte visa en bild på den ? Skäms !!!
@Leif. Bilderna från testerna erhåller vi oftast från leverantörerna själva. Tyvärr fanns det ingen bild på just bakljuset. Och det beklagar vi. Jag har därför tagit en bild på Kawans bakljus här på MC-mässan och lagt upp ovan. Där kan du se zäta-mönstret som Anders Bröms skriver om.
Tackar 🙂
Hej! Tack för en lysande tidning. Däremot undrar jag om Street Triples försäkringspremier verkligen stämmer som de står skrivna på sidan 23? Både BilsportMC och Svedea premiena blir ett par tusingar högre för mig trots att jag är 30+ och bor i Stockholm.